Šta je veliki kašalj i kako se leči?

Šta je veliki kašalj i kako se leči?

Pre samo godinu dana, Srbija je zabeležila tek 5 slučajeva velikog kašlja, poznatog i pod nazivom pertusis. Međutim, alarmantni podaci u 2023. godini pokazuju da je u proteklih 12 meseci registrovano čak 1.342 obolelih, a samo u januaru 2024. čak 253 nova slučaja. Ovi podaci jasno ukazuju na rastuću pretnju od ove veoma infektivne respiratorne bolesti koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis.

Veliki kašalj najviše pogađa decu uzrasta 1-5 godina i odojčad, ali ne pošteđuje ni starije adolescente i mlade odrasle. Uprkos dostupnosti efikasne vakcine, zabrinjavajuće je da su od početka ove godine u Srbiji preminula čak 4 odojčeta mlađa od 3 meseca.

Ključni nalazi:

  • Veliki kašalj je visoko zarazna bakterijska infekcija respiratornog sistema
  • Bolest je poznata i kao „magareći kašalj“ ili „kašalj od 100 dana“
  • Najviše pogađa decu 1-5 godina i odojčad, ali i adolescente
  • Prenosi se kapljičnim putem, sa najvišim rizikom zaraze na kraju inkubacionog perioda od 7-21 dan
  • Lečenje uključuje antibiotsku terapiju i simptomatsko lečenje

Veliki kašalj: Definicija i uzročnici

Veliki kašalj, poznat i kao pertusis, je zarazna bolest dišnih puteva koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis, gram-negativna bakterija. Ova bakterija prodire u organizam udisanjem kapljica koje sadrže bakteriju, najčešće od zaražene osobe. Period inkubacije, vrijeme od infekcije do pojave prvih simptoma, traje između 7 i 10 dana, a može se produžiti i do 21 dan.

Šta je Bordetella pertussis

Bordetella pertussis je aerobna, gram-negativna bakterija koja proizvodi toksin. Ova bakterija uzrokuje karakterističan simptom velikog kašlja – uzastopno kašljanje praćeno „magarećim“ zvukom pri udahu. Veliki kašalj je visoko zarazna bolest, ali se može uspešno sprečiti vakcinacijom.

Kako nastaje infekcija

Infekcija Bordetella pertussis bakterijom nastaje udisanjem kapljica koje sadrže bakterije, najčešće od zaražene osobe. Ova bakterija se širi kapljičnom infekcijom, odnosno direktnim kontaktom sa respiratornim sekretima zaražene osobe.

Period inkubacije

Period inkubacije, odnosno vreme od infekcije do pojave prvih simptoma velikog kašlja, traje između 7 i 10 dana, a može se produžiti i do 21 dan. Zaraznost je najizraženija pri kraju inkubacionog perioda i vremenom se smanjuje.

Veliki kašalj predstavlja ozbiljnu pretnju za odojčad i malu decu, čiji nezreo imunološki sistem im otežava borbu protiv ove bakterijske infekcije.

Epidemiološka situacija u Srbiji

Srbija se suočava sa rastućom epidemijom velikog kašlja. Tokom 2023. godine zabeleženo je ukupno 1.342 slučajeva obolelih, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine. Samo u januaru 2024. godine prijavljeno je čak 253 novoobolelih. Najteže su pogođene tinejdžerske i adolescentne populacije uzrasta od 10 do 20 godina.

Alarmantno je da je od početka 2023. godine četvoro beba mlađe od tri meseca preminulo od velikog kašlja u Srbiji. Slična epidemiološka situacija primećena je i u drugim državama regiona i sveta.

Godina Broj prijavljenih slučajeva velikog kašlja
2023 1,342
2022 5
2021 5

Pokrivenost vakcinacijom protiv velikog kašlja u Srbiji od 2020. do 2022. godine nije dostigla cilj od 95% vakcinisane dece. Najniža pokrivenost zabeležena je u Beogradu, gde je samo 85,8% dece primilo ovu vakcinu.

„Vakcina protiv pertusisa pruža zaštitu od 85 do 90% vakcinisanih, sa prosečnim trajanjem imuniteta od 11 godina.“

Stručnjaci ističu da je u uslovima pandemije COVID-19 tokom 2020. i 2021. godine došlo do značajno nižeg obuhvata dece redovnim obaveznim vakcinacijama.

Načini prenošenja velikog kašlja

Veliki kašalj, poznat i kao pertussis, je visokozarazna respiratorna bolest koja se prenosi kapljičnom infekcijom. Ova bolest se širi kroz govor, kašljanje ili kijanje zaražene osobe, pri čemu se sitne kapljice sa bakterijama oslobađaju u vazduh i udišu se od strane drugih ljudi.

Kapljična infekcija

Glavni način prenošenja velikog kašlja je putem kapljične infekcije. Zaražena osoba izbacuje mikroskopske kapi sline i sluzi u kojima se nalaze bakterije Bordetella pertussis kada kašlje, kiše ili govori. Ove infektivne kapljice mogu dospeti direktno u disajne puteve osoba u bliskom kontaktu i uzrokovati bolest.

Povezan članak s ovom temom:  Teniski lakat – Prevencija i lečenje bola u laktu

Period zaraznosti

Najveća zaraznost kod obolelih od velikog kašlja je u prvih nekoliko dana od pojave simptoma, ali može trajati i do 3 nedelje od početka intenzivnog kašlja. Ukoliko se ne leči na vreme, inficirana osoba može širiti bolest danima i nedeljama.

Rizične grupe

Najugroženije za prenošenje bolesti su deca mlađa od 2 meseca koja još nisu vakcinisana, kao i starije osobe preko 65 godina. U rizičnu grupu spadaju i tinejdžeri i adolescenti zbog oslabljenog efekta vakcine tokom vremena.

„Veliki kašalj se prenosi sa jedne osobe na drugu, ali efikasnom vakcinacijom možemo zaustaviti njegovo širenje.“

Stadijumi razvoja bolesti

Veliki kašalj (pertussis) prolazi kroz tri jasno definisana stadijuma u svom razvoju. Svaki stadijum ima specifične simptome velikog kašlja i progresiju bolesti.

  1. Kataralni stadijum traje 1-2 nedelje. U ovom periodu, simptomi su slični prehladi, sa blagim kašljem, curenjim nosa i povremenoj temperaturi.
  2. Stadijum zacenjivanja traje 2-6 nedelja. Ovde se javljaju intenzivni napadi kašlja, zacenjivanje i karakterističan „laj“ pri izdisaju.
  3. Stadijum rekonvalescencije traje 3-6 nedelja uz terapiju ili 6-10 nedelja bez terapije. Tokom ovog vremena, intenzitet i učestalost napada kašlja postepeno opada.

Ova tri faze bolesti predstavljaju tipičan obrazac progresije velikog kašlja, koji može varirati u trajanju i izraženosti simptoma od pacijenta do pacijenta.

Stadijum bolesti Trajanje Osnovni simptomi
Kataralni 1-2 nedelje Blagi kašalj, curenje nosa, povremena temperatura
Stadijum zacenjivanja 2-6 nedelja Intenzivni napadi kašlja, zacenjivanje, karakterističan „laj“ pri izdisaju
Stadijum rekonvalescencije 3-6 nedelja (sa terapijom) ili 6-10 nedelja (bez terapije) Postepeno smanjenje intenziteta i učestalosti napada kašlja

Ovi stadijumi velikog kašlja mogu varirati u trajanju i težini simptoma, ali predstavljaju tipičan obrazac progresije bolesti.

Progresija velikog kašlja

Šta je veliki kašalj i kako se leči?

Veliki kašalj, poznatiji i kao pertussis, ozbiljna je respiratorna bolest koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis. Lečenje ovog stanja zahteva sveobuhvatan pristup, uključujući primenu antibiotske terapije, simptomatsko lečenje i praćenje trajanja terapije.

Antibiotska terapija

Glavni oslonac u lečenju velikog kašlja čini antibiotska terapija, najčešće makrolidnim antibioticima poput azitromicina ili eritromicina. Ova vrsta antibiotika efikasna je u suzbijanju infekcije, posebno ako se primeni u prvih nekoliko nedelja bolesti. Nakon 5 dana antibiotske terapije, pacijent više nije zarazan i ne može prenositi bolest na druge.

Simptomatsko lečenje

Pored antibiotika, veliki kašalj zahteva i simptomatsko lečenje. Ono uključuje primenu lekova za snižavanje temperature, inhalacije kako bi se olakšalo disanje, kao i nadoknadu tečnosti. U težim slučajevima, mogu se primeniti i kortikosteroidi radi smanjenja učestalosti napadaja kašlja.

Trajanje terapije

Terapija velikog kašlja obično traje 2-3 nedelje. Važno je da se antibiotska terapija sprovede u prvih 3 nedelje bolesti, jer je tada najefikasnija u suzbijanju infekcije i ublažavanju simptoma.

„Rano i adekvatno lečenje velikog kašlja ključno je za brzi oporavak pacijenta i sprečavanje komplikacija.“

Stručnjaci naglašavaju da je pravovremeno i propisno lečenje velikog kašlja od ključne važnosti za oporavak pacijenta i prevenciju eventualnih komplikacija.

Komplikacije velikog kašlja

Veliki kašalj, takođe poznat kao pertusis, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, posebno kod male dece i odojčadi. Ove komplikacije uključuju bronhiolitis, pneumoniju, upalu srednjeg uha, epileptične napade (2-4% slučajeva) i encefalopatiju (0.5%).

Kod starijih osoba, komplikacije mogu biti napuknuta rebra, stomačna kila i oštećenje malih krvnih sudova kože i beonjača. Više od polovine zaražene bebe završi u bolnici zbog ozbiljnosti simptoma i rizika od apneje ili cijanoze.

Veliki kašalj je posebno opasan za decu i bebe, budući da mogu imati ozbiljne komplikacije poput pneumonije i konvulzija. Oko 15-20% slučajeva velikog kašlja može rezultirati upalom pluća, dok se 2-4% slučajeva ove bolesti može povezati s epileptičnim napadima, a 0.5% s encefalopatijom.

Povezan članak s ovom temom:  Sindrom policističnih jajnika – Lečenje i kontrola simptoma

Odojčad mlađa od godinu dana koja dobiju veliki kašalj zahtevaju bolničko lečenje u oko trećini slučajeva. Komplikacije kod odojčadi uključuju 68% apneje, 22% upala pluća, 2% konvulzivnih napada, 0.6% encefalopatija, te 1% smrtnih ishoda.

Frakture rebara, gubitak kontrole nad sfinkterima i gubitak telesne težine su moguće komplikacije kod starije dece i adolescenata sa velikim kašljem.

Komplikacija Učestalost
Bronhiolitis Javlja se
Pneumonija 15-20% slučajeva
Upala srednjeg uha Javlja se
Epileptični napadi 2-4% slučajeva
Encefalopatija 0.5% slučajeva
Napuknuta rebra Javlja se kod starijih
Stomačna kila Javlja se kod starijih
Oštećenje krvnih sudova Javlja se kod starijih

Komplikacije velikog kašlja mogu biti ozbiljne i često zahtevaju bolničko lečenje, posebno kod najmlađih pacijenata. Prepoznavanje i pravovremeno lečenje ovih komplikacija ključno je za sprečavanje težih ishoda.

Vakcinacija kao prevencija

Vakcinacija je ključna mera za prevenciju velikog kašlja. U Srbiji se redovna vakcinacija protiv ove bolesti sprovodi od 1961. godine, što je dovelo do značajnog smanjenja broja obolelih. Kalendar obavezne imunizacije predviđa primenu petovalentne vakcine protiv velikog kašlja, difterije, tetanusa, hepatitisa B i Haemophilus influenzae tipa b u 2., 4. i 6. mesecu života, sa revakcinacijama u drugoj godini života i pred polazak u školu.

Značaj imunizacije

Redovna vakcinacija predstavlja najefikasniji način zaštite od velikog kašlja. Imunitet stečen vakcinacijom traje od 10 do 15 godina, dok imunitet nakon preležane bolesti slabi nakon nekoliko godina. Nažalost, u poslednjih nekoliko godina opada obuhvat vakcinacije, što je dovelo do ponovnog javljanja bolesti u većem broju.

Kolektivni imunitet

Da bi se postigao kolektivni imunitet, neophodno je da vakcinalni obuhvat bude viši od 95%. Međutim, pad u pokrivenosti vakcinacijom u Srbiji u proteklih nekoliko godina predstavlja ozbiljan rizik za širenje bolesti, posebno ugrožavajući najranjivije grupe – odojčad i malu decu.

Zbog visokog rizika od komplikacija, veliki kašalj predstavlja posebnu opasnost za novorođenčad i malu decu. Stoga je od ključne važnosti da se svi stanovnici koji dolaze u kontakt sa bebama i malim detetom vakcinišu kako bi se zaštitila ova osetljiva grupa.

Posebne mere opreza kod rizičnih grupa

Vakcinacija je ključni korak u prevenciji velikog kašlja, a posebne mere opreza se primenjuju za najugroženije grupe. Trudnice u poslednjem tromesečju trudnoće su veoma važna ciljna grupa za vakcinaciju protiv velikog kašlja. Vakcinacija trudnica pruža zaštitu novorođenčadi putem prenosa antitela kroz placentu, što je praksa koja se već primenjuje u zemljama poput Nemačke i Velike Britanije.

Pored toga, u nekim zemljama poput Francuske, preporučuje se da se nakon rođenja deteta vakcinišu svi odrasli ukućani. Ovakav pristup doprinosi stvaranju kolektivnog imuniteta i pomaže u zaštiti najmlađih i najranjivijih članova zajednice. Trenutno se razmatraju i opcije stalne revakcinacije odraslih i starije dece zbog ograničenog trajanja imuniteta nakon inicijalne vakcinacije.

Prevencija kod rizičnih grupa, vakcinacija trudnica i zaštita novorođenčadi predstavljaju ključne elemente u borbi protiv velikog kašlja i očuvanju zdravlja najugroženijih članova naše zajednice.

Prevencija velikog kašlja

„Zaštita najmlađih i najranjivijih članova našeg društva mora biti naš vrhovni prioritet kada je reč o vakcinaciji protiv velikog kašlja.“

Zaključak

Veliki kašalj ostaje značajan javnozdravstveni problem uprkos dostupnosti efikasnih vakcina. Potrebno je povećati svest o važnosti redovne prevencije velikog kašlja putem vakcinacije i pravovremene revakcinacije. Pravovremena dijagnoza i lečenje su ključni za sprečavanje širenja bolesti i smanjenje potencijalno ozbiljnih komplikacija.

Kontinuirano praćenje epidemiološke situacije i prilagođavanje strategija prevencije su neophodni za kontrolu ove zarazne bolesti. Samo zajedničkim naporima zdravstvenog sistema, zdravstvenih radnika i opšte populacije možemo efikasno suzbiti veliki kašalj i zaštititi najugroženije grupe stanovništva, poput nevakcinisane dece.

Svest o značaju vakcinacije i poštovanje preporuka o imunizaciji ključni su faktori u unapređenju javnog zdravlja i sprečavanju ozbiljnih komplikacija velikog kašlja. Zajednička odgovornost svih nas je da doprinemo iskorenjivanju ove potencijalno opasne bolesti.

Povezan članak s ovom temom:  Nadutost stomaka i bol ispod rebara – Uzroci, simptomi i kako ublažiti bol?

FAQ

Šta je veliki kašalj i kako se leči?

Veliki kašalj ili pertusis je visoko zarazna bakterijska infekcija respiratornog sistema uzrokovana bakterijom Bordetella pertussis. Lečenje uključuje antibiotsku terapiju i simptomatsko lečenje, a najefikasnija prevencija je vakcinacija.

Šta je Bordetella pertussis?

Bordetella pertussis je aerobna gram-negativna bakterija koja uzrokuje veliki kašalj. Infekcija nastaje udisanjem kapljica koje sadrže bakteriju, najčešće od zaražene osobe.

Kakva je epidemiološka situacija velikog kašlja u Srbiji?

U Srbiji je zabeležen porast slučajeva velikog kašlja. Tokom 2021. i 2022. registrovano je po 5 slučajeva, dok je 2023. bilo ukupno 1.342 obolela. U januaru 2024. prijavljeno je 253 novoobolelih.

Kako se prenosi veliki kašalj?

Veliki kašalj se prenosi kapljičnim putem kroz govor, kašljanje ili kijanje zaražene osobe. Najviše su ugrožena deca do 2 meseca starosti koja još nisu vakcinisana, kao i osobe starije od 65 godina.

Kako se veliki kašalj razvija?

Veliki kašalj prolazi kroz tri stadijuma: kataralni stadijum, stadijum zacenjivanja i stadijum rekonvalescencije.

Kako se leči veliki kašalj?

Lečenje velikog kašlja uključuje antibiotsku terapiju, najčešće makrolidnim antibioticima poput azitromicina ili eritromicina. Simptomatsko lečenje može uključivati lekove za snižavanje temperature, inhalacije i nadoknadu tečnosti.

Koje su komplikacije velikog kašlja?

Komplikacije mogu biti ozbiljne, posebno kod male dece i odojčadi, uključujući bronhiolitis, pneumoniju, upalu srednjeg uha, epileptične napade i encefalopatiju.

Kako se sprečava veliki kašalj?

Vakcinacija je ključna za prevenciju velikog kašlja. U Srbiji se od 1961. sprovodi vakcinacija, što je dovelo do značajnog smanjenja obolevanja. Posebne mere prevencije se sprovode i za najugroženije grupe.

Zašto je važna vakcinacija protiv velikog kašlja?

Kolektivni imunitet se postiže kada je obuhvat vakcinacije veći od 95%. Zbog pada obuhvata vakcinacije poslednjih godina, bolest se ponovo javlja u većem broju.

Kako se štite rizične grupe od velikog kašlja?

Vakcinacija trudnica u poslednjem tromesečju trudnoće pruža zaštitu novorođenčadi, a u Francuskoj se vakcinišu i svi odrasli ukućani nakon rođenja deteta.

Везе ка изворима

Slični članci

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *